★Soru türü: 1
▣
Bir araç Karaman'dan Osmaniye'ye saatte ortalama 84 km. hızla gidiyor. Osmaniye'den Karaman'a dönerken saatte ortalama 126 km. hızla hareket ederek 3 saat daha kısa süre yolculuk yapıyor.
Buna göre Karaman ve Osmaniye arasındaki mesafe kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
84a = 126(a - 3) 84a = 126a - 126×3 84a = 126a - 378 378 = 126a - 84a 378 = (126 - 84)a 378 = 42a a = 378 ÷ 42 = 9 84 × 9 = 756 Cevap = 756
★Soru türü: 2
▣
İki araç Bingöl'den Elâzığ'a gidiyor. Bunlardan yeşil araç yolunu 5 saatte tamamlarken sarı araç yeşil araçtan saatte ortalama 32 km. daha yavaş giderek yolunu 9 saatte tamamlıyor.
Buna göre Bingöl ve Elâzığ arasındaki mesafe kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
5a = (a - 32)×9 5a = 9a - 32×9 5a = 9a - 288 288 = 9a - 5a 288 = (9 - 5)a 288 = 4a a = 288 ÷ 4 = 72 72 × 5 = 360 Cevap = 360
★Soru türü: 3
▣
Niğde ve Denizli arasında yaşayan Oğuz, Niğde'ye gitmek isterse 6 saat, aynı hızla Denizli'ye gitmek isterse 2 saat harcayacaktır.
İki şehir arası 600 km. olduğuna göre Oğuz'un ortalama hızı saatte kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
6 + 2 = 8 8a = 600 a = 600 ÷ 8 = 75 Cevap = 75
★Soru türü: 4
▣
Mardin ile Malatya arasında 2232 km. uzunluğunda yol bulunmaktadır. Mardin'den Malatya'ya saatte ortalama 86 km. hızla ilerleyen pembe araç ile Malatya'dan Mardin'e saatte ortalama 38 hızla ilerleyen turuncu araç aynı yolu kullanmaktadır.
Buna göre pembe araç ile turuncu araç kaç saat sonra birbirinin yanından geçer ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
86t + 38t = 2232 t(86 + 38) = 2232 124t = 2232 t = 2232 ÷ 124 = 18 Cevap = 18
★Soru türü: 5
▣
Sakarya'dan saatteki ortalama hızı 102 olan kırmızı araç ile Erzurum'dan saatteki ortalama hızı 119 olan sarı araç aynı anda birbirine doğru ilerlemeye başladıktan 63 saat sonra karşılaşıyorlar.
Buna göre karşılaşmadan kaç saat sonra sarı araç Sakarya'ya ulaşır ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
102×63 ÷ 119 = 54 Cevap = 54
★Soru türü: 6
▣
Doğudan batıya bir güzergahta bulunan sırasıyla A, B, C ve D şehirleri arasında yol alan siyah ve kırmızı renkte iki araç vardır. A şehrinde siyah araç, C şehrinde kırmızı araç bulunmaktadır. A şehrinden D şehrine saatte ortalama 16 km. hızla hareket eden siyah araç, kendisiyle aynı anda yol almaya başlayan C şehrinden A şehrine saatte ortalama 8 km. hızla hareket eden kırmızı araçla 6 saat sonra B şehrinde karşılaşıyor. Eğer kırmızı araç da siyah araç gibi D şehrine gitseydi ikisi de aynı anda D şehrinde karşılaşacaklardı.
Buna göre A şehrinden D şehrine kaç kilometre yol vardır ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
A ve C arası = (16 + 8)×6 = 24 × 6 = 144 A ve D arasını siyah araçla hesaplarsak = 16a A ve D arasını kırmızı araçla hesaplarsak = 144 + 8a 144 + 8a = 16a 144 = 16a - 8a 144 = (16 - 8)a 144 = 8a a = 144 ÷ 8 = 18 16 × 18 = 288 Cevap = 288
★Soru türü: 7
▣
Cevresi 504 metre olan dörtgen şeklindeki bir pistte aynı kenardan aynı anda birbirine doğru hareket etmeye başlayan Sibel ve Aslı'nın başlangıç noktaları arasında 42 metre mesafe vardır. Sibel'in ortalama hızı saniyede 5 metre, Aslı'nın ortalama hızı saniyede 2 metredir.
Buna göre Sibel ve Aslı harekete başladıktan kaç saniye sonra 4. kez karşılaşırlar.
❁ Soru cevabı =⊳
▣
5 + 2 = 7 42 ÷ 7 = 6 504 ÷ 7 = 72 4 - 1 = 3 6 + 3×72 = 222 Cevap = 222
★Soru türü: 8
▣
Uzunluğu 65 metre olan bir tren saniyede ortalama 16 metre hızla ilerlerken girdiği bir tünelden 36 saniyede çıkıyor.
Buna göre tünelin uzunluğu kaç metredir.
❁ Soru cevabı =⊳
▣
16 × 36 = 65 + a 576 = 65 + a a = 576 - 65 = 511 Cevap = 511
★Soru türü: 9
▣
Uzunlukları sırasıyla 64 ve 1323 olan iki trenin hızları sırasıyla saniyede 63 metre ve saniyede 10 metredir.
Bu trenler zıt yönde ilerlerken karşılaştıktan kaç saniye sonra birbirlerini geçerler ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
(64 + 1323) ÷ (63 + 10) = 1387 ÷ 73 = 19 Cevap = 19
★Soru türü: 10
▣
Uzunlukları sırasıyla 46 ve 834 olan iki trenin hızları sırasıyla saniyede 68 metre ve saniyede 28 metredir.
Bu trenler aynı yönde ilerlerken karşılaştıktan kaç saniye sonra biri diğerini geçer ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
(46 + 834) ÷ (68 - 28) = 880 ÷ 40 = 22 Cevap = 22
★Soru türü: 11
▣
Bir aracın saatte 42 km hızla 72 saat, saatte 43 km hızla 48 saat, saatte 4 km hızla 8 saat hareket etmiştir.
Bu aracın saatteki ortalama hızı kaç kilometredir ?
❁ Soru cevabı =⊳
▣
Toplam gidilen yol: 42×72 + 43×48 + 4×8 = 5120 Toplam geçen süre: 72 + 48 + 8 = 128 5120 ÷ 128 = 40 Cevap = 40